YENİ NESİLLERİ KUR'AN'IN ANLAMIYLA BULUŞTURMALIYIZ!

"Kur'an'ı Anlamak, Kur'an'la Yaşamak ve O'nunla Yaşatmak İçin" sloganıyla yola çıkılan "Yeniden Yapılanmanın Eşiğinde Kur'an Kursları" ana temalı IV. Ulusal Din Görevlileri Sempozyumu 27 Nisan 2013 Cumartesi günü İstanbul’da  gerçekleştirildi.

Sempozyumda Kur’an Kursları masaya yatırıldı ve yeni nesilleri Kur’an’la buluşturmak için “tefekkür”ün ve “mana”nın önemi üzerinde duruldu.

Sempozyumda sunulan tebliğlerde öne çıkan bir diğer konu, Kur’an eğitiminin hiçbir vesayeti kabul etmeyeceği, hiçbir sınırlama ile sınırlandırılamayacağı, hiçbir kurumun dini ve Kur’an eğitimini tekeline alamayacağı hususuydu.

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Yunus Emre Camii İmam Hatibi Mehmet KESKİN, camilerin hayatın içinde, insanların yanı başında, dertliler için derman, çaresizler için imkân sunması gereken yerler olmalarının gerekliliğini ifade ederek, din görevlilerinin ve din gönüllülerinin daha iyi hizmet etmeleri için yararlanmaları gereken modelleri bir araya getirmek amacıyla bu sempozyumu düzenlemeye karar verdiklerini bildirdi.  

YECDER Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan YILMAZise, cami derneklerinin etkin olmaları gerektiğini, caminin imarının yanı sıra, hizmetler konusunda da ilkeleri olan, bir vizyona sahip kuruluşlar olması gerektiğini bildirdi. Gökhan YILMAZ, daha sonra YECDER çalışmalarını ve uygulanan ilkeleri anlatan bir tebliğ sundu.

Açılış panelinde "Yeniden Yapılandırma Sürecinde İhtiyaç Odaklı Kur’an Kursları" konusunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Program Geliştirme Daire Başkanı Bünyamin ALBAYRAK, “ülkemizde yeni bir dönemin başladığını belirterek haftanın her günü 07.00-23.00 arası eğitim devam ediyor. Pek çok kursumuzda ikili eğitim başladı. Bazılarında üçlü eğitim dahi yapılmaktadır, bu durum çalışanları da çok memnun etmektedir.” Şeklinde konuştu.

Din Eğitimi alanındaki etkili çalışmalarıyla tanınmış olan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet KOÇ, yaptığı konuşmada, Yeniden Yapılanmanın Eşiğinde Kur’an Kursları” konusunu ele aldı ve Kur’n Kurslarında eğitimin kalitesiyle ilgili çeşitli araştırma sonuçlarını paylaşarak örneklerle öğretici fedakârlığıyla elde edilecek başarılara değindi.

Öğle arasından sonra sempozyumun üç ayrı salonda toplam 27 tebliğin sunulduğu oturumlar bölümüne geçildi. 

“Cami Encümenliklerinden İslam Şurasi'na” adlı tebliği ile sunum yapan YECDER Genel Sekreteri Gökhan ERENOĞLU, “Cami merkezli bir hayat kurmak için camilerin tüzel kişiliklerinin oluşturulması gerektiğini, bunun ancak ‘Cemaat-i İslamiye’lerin kurularak diyanet yapısının baştan sona değiştirilmesiyle mümkün olabileceğini” ifade etti.

Sempozyum düzenleme kurulu başkanı ve YECDER Din Eğitimcileri Platformu koordinatörü Şadettin GÖKSU, her yıl yapılmakta olan "Yaz Kur'an Kursu Öğreticileri Hazırlık Semineri" programının tamamlandığını, 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan seminere başvurularınwww.yecder.org adresinden alınacağını duyurdu. Ayrıca GÖKSU, din eğitimcilerinin istifadesi amacıyla kurulan www.yecdermateryal.com adlı "Din Eğitimi Materyal Paylaşımı" sitesinin materyal yayınına başladığını bildirdi.

Ülkemizin çeşitli illerinden üç yüz kadar din eğitimcisi ve din görevlisinin katıldığı sempozyum dinleyicilerin değerlendirme ve önerilerinin alınmasının ardından plaket ve sertifika takdim töreniyle sona erdi.

Sempozyumda sunulan tebliğler ve müzakereler kısa sürede video görüntü, sunu ve metinleriyle beraber www.yecder.org adresinden yayınlanacaktır.

Sempozyum Raporunu aşağıda indirebilirsiniz.

Sempozyum Resimlerine ulaşmak için şu adresi ziyaret ediniz: https://www.facebook.com/yecder